Prowadzenie działalności gospodarczej jest bez wątpienia niełatwym zadaniem. Zwłaszcza w dobie epidemii COVID-19, która to sparaliżowała gospodarkę nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Szczególnie w tym trudnym okresie należy pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności prawnej za podejmowane działania. Należą do nich odpowiedzialność cywilna oraz odpowiedzialność karna przedsiębiorców.
Odpowiedzialność cywilna
Ma charakter majątkowy i polega na ponoszeniu odpowiedzialności finansowej za zobowiązania przedsiębiorstwa. W przypadku spółek handlowych jest to odpowiedzialność subsydiarna, co oznacza, że w pierwszej kolejności za swoje zobowiązania odpowiada spółka. Dopiero wówczas, gdy wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się z majątku spółki, może on sięgnąć do:
- prywatnego majątku wspólników (w spółkach osobowych) albo
- członków zarządu (w spółkach kapitałowych).
Odpowiedzialność karna
Drugi rodzaj odpowiedzialności to odpowiedzialność karna przedsiębiorców. Jest ona o wiele bardziej dolegliwa, ponieważ w grę wchodzi już nie tylko odpowiedzialność majątkowa, ale możliwość pozbawienia wolności na długie lata. Dlatego też każdy przedsiębiorca, bez względu na formę prowadzonej działalności, musi zdawać sobie sprawę z tego, że może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za działania niezgodne z prawem.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że odpowiedzialności na gruncie prawa karnego mogą podlegać jedynie osoby fizyczne. Zasada ta ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku spółek. Za przestępstwa związane z działalnością spółki będą bowiem odpowiadali:
- wspólnicy (w spółkach osobowych) albo
- członkowie zarządu (w spółkach kapitałowych), jako osoby zajmujące się prowadzeniem spraw spółki.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zwracać szczególną uwagę na terminową realizację swoich zobowiązań. Utrata płynności finansowej może się bowiem okazać brzemienna w skutkach. Skończyć się może nie tylko tym, że kontrahent wytoczy nam proces cywilny, ale w niektórych przypadkach nawet otrzymaniem zarzutów karnych.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o odpowiedzialności karnej przedsiębiorców, zarówno tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak również prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego, zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami z serii poświęconej tematyce przestępstw karno-gospodarczych na blogu Kancelarii Radców Prawnych Przedpełski Wąsowski Lorek.
Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, oraz potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w omawianym zakresie umów się na spotkanie. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Zespół Kancelarii Przedpełski Wąsowski Lorek chętnie zaopiekuje się Twoją sprawą i po ludzku przeprowadzi Cię przez prawnicze meandry!