Dobrowolne poddanie się karze – „depek”

  • Home
  • Adwokat
  • Dobrowolne poddanie się karze – „depek”

Dobrowolne poddanie się karze

 

„depek” – a co to ?

Wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar, czyli potocznie „depek czy inaczej DPK” to kolejne zagadnienie znajdujące się w kręgu zainteresowań oskarżonych.

Na czym dokładnie polega dobrowolne poddanie się karze? Słynny depek (art. 387 k.p.k.) co do zasady, sprowadza się do czynności skierowania przez prokuratora zamiast aktu oskarżenia wniosku o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar. Taki wniosek może być także złożony „obok” aktu oskarżenia.

Warunki jakie muszą zostać spełnione, aby możliwe było wywiedzenie przez prokuratora wniosku o dobrowolne poddanie się karze to:

  1. Przyznanie się do winy,
  2. Złożenie przez oskarżonego obszernych wyjaśnień, spójnych, logicznych, dzięki którym okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie będą budziły żadnych wątpliwości,
  3. Postawa oskarżonego wskazująca, że cele postępowania zostaną osiągnięte,
  4. Uwzględnienie prawnie chronionych interesów pokrzywdzonego tj. obowiązku naprawienia szkody czy zadośćuczynienia za krzywdę.

Trzeba pamiętać o:

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to fakt, że warunkiem koniecznym do skorzystania z instytucji jest złożenie przez Ciebie wyjaśnień. Odmowa ich złożenia uniemożliwia skorzystanie z „depeku” bowiem przesłanka niebudzących wątpliwości okoliczności popełnienia czynu i winy weryfikowana jest w oparciu o Twoje wyjaśnienia.

Zastosowanie instytucji wniosku o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar możliwe jest w stosunku do wszystkich występków bez względu na zagrożenie karą. Rozwiązanie to nie będzie mogło być wykorzystane w przypadku popełnienia zbrodni, czyli przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym niż 3 lata.

KORZYŚCI

Jakie korzyści płyną z tej instytucji? Dzięki potocznie zwanemu „dogadaniu się z prokuratorem” możesz uniknąć konieczności udziału w publicznej rozprawie, często zastosowania środka zapobiegawczego. Dodatkowo możliwe jest wynegocjowanie łagodniejszej kary i oczywiście szybsze wyjaśnienie Twojej sytuacji.

Pokrzywdzeni przestępstwem także odczuwają pozytywne aspekty tego rozwiązania z uwagi na szybszą możliwość uzyskania zadośćuczynienia, uniknięcie stresu związanego z koniecznością często wielokrotnego stawiennictwa na rozprawie czy też składania zeznań.

 

Prawo karne to jeden z naszych obszarów działań – dowiedz się więcej na ten temat już teraz.


Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, oraz potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w omawianym zakresie umów się na spotkanie. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Zespół Kancelarii Przedpełski Wąsowski LEGAL chętnie zaopiekuje się Twoją sprawą i po ludzku przeprowadzi Cię przez prawnicze meandry!

Zostaw komentarz

Wypowiedzenie oraz rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę – kiedy warto odwoływać się do Sądu? UZUPEŁNIENIE
Atak hakerski - kradzież pieniędzy z konta bankowego – jak walczyć?