Ryczałt dla prawnika Kancelaria PWL, kancelaria radców prawnych

Ryczałt dla prawników – zmiana przepisów

  • Home
  • Adwokat
  • Ryczałt dla prawników – zmiana przepisów

RYCZAŁT DLA PRAWNIKÓW – ZMIANA PRZEPISÓW

Trwają prace sejmu nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (w tym m.in. ryczałt dla prawników).

Nowe przepisy powinny wejść w życie co do zasady z dniem 1 stycznia 2021 r. Wyjątkiem jest kilka przepisów, które mają zacząć obowiązywać w innych terminach.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie planowane zmiany przewidziane są dla prawników.

 

 KATALOG WOLNYCH ZAWODÓW

Zmiana przepisów dotyczy poszerzenia katalogu wolnych zawodów o 20 pozycji w tym o:

Ponadto, ryczałt ma przysługiwać w przypadku wykonywania działalności przez podatników objętych definicją wolnego zawodu na rzecz:

  • osób prawnych;
  • jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
  • osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

RYCZAŁT DLA PRAWNIKÓW – STAWKI

W stosunku do prawników stosuje się dwie stawki ryczałtu – 15% i 17%.

Przychody z wykonywania wolnych zawodów będą opodatkowane stawką 17 %.

Natomiast przychody ze świadczenia usług prawnych, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów będą podlegać stawce 15%.

 

RYCZAŁT DLA PRAWNIKÓW – WĄTPLIWOŚCI

Wątpliwość budzi aspekt praktyczny zastosowania stawek ryczałtu – co będzie można uznać za przychód z wykonywania wolnego zawodu a co za inne usługi prawne?

Jak podaje wydawnictwo GOFIN, na podstawie przekazanego mu stanowiska Ministerstwa Finansów czynnikiem determinującym jest zatrudnienie osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Dotyczy to zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także innych umów o podobnym charakterze.

Stawka ryczałtu 15 % ma zastosowanie w przypadku zatrudnienia osoby wykonującej czynności związane z istotą danego zawodu np. aplikanta radcowskiego.

Stawka ryczałtu 17 % obowiązuje w przypadku osobistego wykonywania aktywności i przy zatrudnieniu osób, które nie wykonują czynności związanych z istotną danego zawodu np. do obsługi sekretariatu czy księgowości.

Zróżnicowanie stawek ryczałtu uzasadniono wyższym kosztem związanym z zatrudnieniem osób związanych z istotą danego zawodu.

 


Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, oraz potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w omawianym zakresie umów się na spotkanie. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Zespół Kancelarii Przedpełski Wąsowski Lorek chętnie zaopiekuje się Twoją sprawą i po ludzku przeprowadzi Cię przez prawnicze meandry!

Zostaw komentarz

Zawieszenie spłaty kredytu #covid-19
Tarcza antykryzysowa 6.0 – tarcza branżowa #covid-19