wakacje kredytowe, zawieszenie spłaty kredytu, kancelaria PWL

Zawieszenie spłaty kredytu #covid-19

Darmowe zawieszenie spłaty kredytu #COVID-19

USTAWOWE WAKACJE KREDYTOWE

Ustawowe wakacje kredytowe umożliwią Ci zawieszenie spłaty kredytu. Rozwiązanie to wprowadzono ustawą z dnia 2 marca 2020 r., czyli tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0.

W trakcie ustawowych wakacji kredytowych nie są pobierane opłaty. Wyjątek stanowią opłaty na składki za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu. Ma to na celu zapewnienie konsumentowi ciągłości umowy ubezpieczeniowej.

ZAWIESZENIE SPŁATY KREDYTU – ZASADY

Ustawowe wakacje kredytowe przewidziane są dla osób, które utraciły pracę lub inne źródło dochodu po 13 marca 2020 r.

Jeżeli stroną umowy kredytu jest kilku kredytobiorców wystarczy utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu przez jednego z nich. Rozwiązanie to umożliwia zawieszenie spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy – wybór okresu zawieszenia należy do konsumenta.

Wszystkie terminy zawieszenia wykonywania kredytu ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia.

 

UMOWY KREDYTOWE – WARUNKI ZAWIESZENIA SPŁATY KREDYTU

Ustawowe wakacje kredytowe dotyczą umów zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Możliwe jest zawieszenie:

  • jednego kredytu konsumenckiego, w tym pożyczki;
  • kredytu hipotecznego;
  • jednego kredytu w rozumieniu art. 69 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe.

W przypadku kilku umów kredytowych tego samego rodzaju zawartych u jednego kredytodawcy możliwe jest zawieszenie wykonywania tylko jednego z nich.

 

ZAWIESZENIE SPŁATY KREDYTU – JAK SKORZYSTAĆ

Jeżeli spełniasz wszystkie wymagane kryteria i chcesz skorzystać z rozwiązania ustawowych wakacji kredytowych złóż w swoim banku wniosek.

W ciągu 14 dni otrzymasz potwierdzenie od banku, że Twój wniosek został otrzymany.

Zawieszenie nastąpi automatycznie z chwilą doręczenia bankowi wniosku.

 

WAŻNE

Banki oferują również komercyjne wakacje kredytowe. Są to odpłatne odroczenia spłaty kredytu. Składając wniosek upewnij się, że chodzi o darmowe ustawowe wakacje kredytowe.

 


Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, oraz potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w omawianym zakresie umów się na spotkanie z Radcą Prawnym Kancelarii PWL. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Zespół Kancelarii Przedpełski Wąsowski Lorek chętnie zaopiekuje się Twoją sprawą i po ludzku przeprowadzi Cię przez prawnicze meandry!

Zostaw komentarz

Tarcza antykryzysowa 5.0. #covid-19
Ryczałt dla prawników - zmiana przepisów