Outsourcing usług windykacyjnych

WINDYKACJA

Windykacja jest jedną z form dochodzenia należności. Jej celem jest zmotywowanie dłużnika do spłacenia zobowiązań wierzycielowi. Windykacja dopuszcza wszelkie działania zgodne z obowiązującym prawem. Może obejmować np. wezwanie do zapłaty czy prowadzenie negocjacji.

Windykacja bywa często mylona z egzekucją komorniczą. Należy pamiętać, że są to dwie różne i działające na innych zasadach procedury.

 

OUTSOURCING USŁUG WINDYKACYJNYCH – CZYM JEST

Windykacja może być prowadzona przez wierzycieli osobiście. Część przedsiębiorstw tworzy własne działy windykacyjne. Możliwe jest także korzystanie z pomocy zewnętrznych podmiotów specjalizujących się w usługach windykacyjnych.

Outsourcing usług windykacyjnych polega na powierzeniu zewnętrznej firmie czynności związanych z odzyskiwaniem wierzytelności.

Podjęcie decyzji o outsourcingu usług windykacyjnych często budzi obawy. W praktyce rozwiązanie to zapewnia firmom wiele korzyści i jest skuteczną metodą egzekwowania długów.

DLACZEGO WARTO?

SKUTECZNOŚĆ

Odzyskiwanie długów na własną rękę bywa procesem długotrwałym i nieskutecznym. Główną zaletą zlecenia takich usług podmiotowi specjalizującemu się w usługach windykacyjnych jest zwiększenie skuteczności działania i tym samym większe prawdopodobieństwo odzyskania należności.

 

DZIAŁANIA ZGODNE Z PRAWEM

Działania podejmowane w ramach postępowania windykacyjnego nie mogą łamać przepisów prawa. Niedozwolone są takie praktyki jak groźby, znieważenie czy zniesławienie. Wybór profesjonalnej firmy zapewnia legalność procesu i odzyskiwanie należności za pomocą działań zgodnych z obowiązującym prawem.

 

WIZERUNEK

W postępowaniu windykacyjnym ważna jest nie tylko skuteczna egzekucja należności, ale także umiejętność kontaktu z dłużnikami i utrzymanie pozytywnego wizerunku wierzyciela. Profesjonalne podejście pozwala uniknąć negatywnego wpływu na stosunki między kontrahentami i zachować odpowiednie relacje biznesowe.

 

CZAS

Zlecenie czynności związanych z windykacją innemu podmiotowi umożliwia oszczędność czasu. Wierzyciel zamiast prowadzenia długotrwałych i często nieskutecznych działań może skupiać się na dalszym prowadzeniu swojej działalności. Ponadto, ważne jest podejmowanie działań w taki sposób aby, o ile to możliwe, sprawa w zakresie dochodzenia spłaty należności zakończyła się na etapie przedsądowym. W związku z czym postępowanie windykacyjne powinno trwać najkrócej jak to możliwe.

 

KOSZTY

Przejęcie problemu zaległych należności przez podmiot zewnętrzny umożliwia nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Wybór przez profesjonalistę najskuteczniejszych metod działania zwiększa szansę na szybkie i skuteczne odzyskanie należności. Rozwiązanie to jest więc korzystne pod względem finansowym. Ponadto, w praktyce generuje mniej wydatków niż przykładowo tworzenie własnego zespołu windykacyjnego.

 

KONTROLA

Często Klienci obawiają się powierzenia zewnętrznej firmie czynności związanych z odzyskiwaniem wierzytelności, ponieważ nie chcą tracić kontroli nad sytuacją. W praktyce Klienci nie powinni się o to martwić – otrzymają raporty i informacje dotyczące planowanych i realizowanych działań.

 

Należy mieć również na uwadze, że w przypadku podjęcia decyzji o podjęciu działań na własną rękę warto skorzystać z usług doradczych w zakresie wszelkich dostępnych procedur.

 

Co istotne, outsourcing usług windykacyjnych będzie korzystnym i skutecznym rozwiązaniem tylko w przypadku wyboru doświadczonego i profesjonalnego podmiotu, któremu powierzy się odzyskiwanie wierzytelności.

 

 


Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, oraz potrzebujesz fachowej pomocy prawnej w omawianym zakresie umów się na spotkanie. Chętnie pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów oraz odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Zespół Kancelarii Przedpełski Wąsowski LEGAL chętnie zaopiekuje się Twoją sprawą i po ludzku przeprowadzi Cię przez prawnicze meandry!

Zostaw komentarz

Upadłość a zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
NOWE STAWKI MANDATÓW W 2022 – wyższe grzywny dla sprawców wykroczeń drogowych